Ders Bilgileri
Ders Adı Kod Yarıyıl T+U AKTS
Uygulamalı Mantık I MTK341 5 3 + 0 5

Ön Koşul Yok

Dil Türkçe
Seviyesi Lisans
Tür Seçmeli
Koordinatör Doç.Dr. GÜLNİHAL MERAL
Dersi Verenler Doç.Dr. GÜLNİHAL MERAL
Amacı Mantığın konusu ve tarihçesi hakkında bilgi vermek; Klasik, önermeler, çıkarım mantığını tanıtmak ve uygulamak.
İçeriği Mantığın konusu ve tarihçesi, klasik mantık, önermeler mantığı, mantık operatörleri, mantıksal Denklik, çıkarım mantığı.
İşe Yerleştirme Yok

No Yeterlilikler (Öğrenme Çıktıları)
1 Mantığın konusu ve tarihçesini bilir.
2 Klasik mantığı bilir.
3 Önermeler mantığı ve çıkarım mantığını bilir.
4 Matematiksel düşünme yeteneği kazanır.

Öğretim Yöntemi Yüz yüze
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Öğretme Yöntemleri Anlatım, soru-cevap, tartışma, problem çözme.
Ölçme Yöntemleri Arasınav, genel sınav.Ders Akışı
Hafta Konular Ön Hazırlık
1 Mantığın konusu ve tarihçesi Yok.
2 Mantığın konusu ve tarihçesi Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
3 Klasik mantık Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
4 Klasik mantık Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
5 Klasik mantık Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
6 Önermeler ve mantık operatörleri Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
7 Önermeler ve mantık operatörleri Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
8 Arasınav Sınava dahil konuların tekrarını yapmalı ve konularla ilgili örnekler çözmelidir.
9 Mantıksal Denklik, Totoloji, Çelişki, Koşul, ve Karşılıklı Koşul Arasınavda sorulan soruları tekrar çözmeli ve varsa hatalarını belirlemeye çalışmalıdır. Ders materyallerinden işlenecek konuyu okumalıdır.
10 Mantıksal Denklik, Totoloji, Çelişki, Koşul, ve Karşılıklı Koşul Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
11 Mantıksal Denklik, Totoloji, Çelişki, Koşul, ve Karşılıklı Koşul Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
12 Çıkarım Mantığı Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
13 Çıkarım Mantığı Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.
14 Çıkarım Mantığı Bir önceki hafta anlatılan konuyu tekrarlamalı, işlenecek konuyu ders materyallerinden okumalı, alıştırma olarak bırakılan örnekleri çözmelidir.Kaynaklar
Ders Notu S. Waner, S.R. Costenable, Supplementary Chapters to Accompany Finite Mathematics (2nd Edition), Brooks/Cole, 2001.
Diğer Kaynaklar 1. Doğan Özlem, Mantık Klasik/Sembolik Mantık Mantık Felsefesi, İnkılap Kitapevi, 2004.Değerlendirme Sistemi Sayısı Toplam Katkı Yüzdesi
Yıl/Yarıyıl İçi Çalışmalar
Arasınavlar 1 100
Yıliçi Toplam 1 100
Yıliçinin Başarıya Oranı 40
Yıl/Yarıyıl Sonunun Başarıya Oranı 60
Genel Toplam 100

Program Çıktılarına Katkısı
No Program Yeterlilikleri (Öğrenme Çıktıları) Katkı Düzeyi
1 2 3 4 5AKTS / İş Yükü Tablosu
Etkinlik Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Ders Süresi 14 3 42
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi 14 3 42
Arasınavlar 1 25 25
Yarıyıl / Yıl Sonu Sınavı 1 30 30
Toplam İş Yükü (saat) 139
Toplam İş Yükü / 30 (s) 4,63
Dersin AKTS Kredisi 5