1. Yıl - Güz
1. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS109 İnşaat Mühendisliğine Giriş Zorunlu 2 + 0 2
INS105 Teknik Resim Zorunlu 2 + 2 3
INS111 Bilgisayar Kullanımı Zorunlu 1 + 2 3
FIZ181 Fizik I (Müh) Zorunlu 3 + 0 4
FIZ191 Fizik I Laboratuvarı (Müh) Zorunlu 0 + 3 1
YDL183 Yabancı Dil I (Zorunlu Hazırlık Programı Olan Lisans) Zorunlu 2 + 0 2
MAT181 Matematik I (Müh.) Zorunlu 4 + 0 6
MAT183 Lineer Cebir (Müh.) Zorunlu 2 + 0 3
TUR181 TURK DİLİ I Zorunlu 2 + 0 2
CHM193 Chemistry Zorunlu 3 + 0 4
AKTS Toplam 30
1. Yıl - Bahar
2. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS106 Bilgisayar Destekli Teknik Resim Zorunlu 2 + 2 3
INS108 Mühendislik Jeolojisi Zorunlu 3 + 0 3
INS114 Statik Zorunlu 3 + 1 3
FIZ192 Fizik II Laboratuvarı (Müh) Zorunlu 0 + 3 1
YDL184 Yabancı Dil II (Zorunlu Hazırlık Programı Olan Lisans) Zorunlu 2 + 0 2
TUR182 TURK DİLİ II Zorunlu 2 + 0 2
PHYS182 Physics II (Müh) Zorunlu 3 + 0 4
MATH182 Mathematics II Zorunlu 4 + 0 6
CIV112 Computer Programming Zorunlu 2 + 2 3
()
Alan Dışı Serbest Seçmeli
2 + 0 3
AKTS Toplam 30

() Alan Dışı Serbest Seçmeli:

2. Yıl - Güz
3. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS211 Malzeme Bilimi Zorunlu 3 + 1 4
INS213 Mühendislikte İstatistik Metotları Zorunlu 3 + 0 3
CIV215 Engineering Economics Zorunlu 3 + 0 3
CIV217 Dynamics Zorunlu 4 + 0 4
INS219 Mühendislik Matematiği I Zorunlu 3 + 1 4
INS221 Mukavemet I Zorunlu 4 + 0 4
CIV285 Profesional Foreign Language I Zorunlu 3 + 0 3
AIT181 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Zorunlu 2 + 0 2
()
Alan Dışı Serbest Seçmeli
2 + 0 3
AKTS Toplam 30

() Alan Dışı Serbest Seçmeli:

2. Yıl - Bahar
4. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS212 Mukavemet II Zorunlu 3 + 1 4
INS214 Yapı Malzemesi Zorunlu 3 + 1 4
INS218 Mühendislik Matematiği II Zorunlu 3 + 1 4
INS220 Staj I Zorunlu 0 + 0 3
CIV222 Numerical Analysis Zorunlu 2 + 1 3
CIV264 Construction Surveying Zorunlu 2 + 2 4
CIV286 Profesional Foreign Language II Zorunlu 3 + 0 3
AIT282 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II Zorunlu 2 + 0 2
(1)
Seçmeli
1 + 2 3
AKTS Toplam 30

(1) Seçmeli: SSP900 Sosyal Sorumluluk Projesi

4. Yarıyıl Seçmeli Dersler T+U AKTS
SSP900 Sosyal Sorumluluk Projesi 1 + 2 3
3. Yıl - Güz
5. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
CIV311 Reinforced Concrete I Zorunlu 3 + 1 5
INS319 Akışkanlar Mekaniği Zorunlu 3 + 1 5
INS315 Yapı Statiği I Zorunlu 3 + 1 4
INS337 Proje Yönetimi Zorunlu 3 + 1 4
CIV339 Soil Mechanics I Zorunlu 3 + 1 5
INS341 Karayolu Mühendisliği Zorunlu 3 + 1 4
()
Alan Dışı Serbest Seçmeli
2 + 0 3
AKTS Toplam 30

() Alan Dışı Serbest Seçmeli:

3. Yıl - Bahar
6. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS306 Hidroloji Zorunlu 2 + 1 3
INS308 Betonarme II Zorunlu 3 + 0 4
INS316 Hidrolik Zorunlu 3 + 1 5
INS318 Ulaştırmada Toprak İşleri Zorunlu 3 + 1 5
INS320 Staj II Zorunlu 0 + 0 3
CIV322 Soil Mechanics II Zorunlu 3 + 1 5
INS332 Yapı Statiği II Zorunlu 3 + 1 5
AKTS Toplam 30
4. Yıl - Güz
7. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
INS403 Çelik Yapılar I Zorunlu 3 + 1 3
INS413 Su Kaynakları Mühendisliği I Zorunlu 3 + 1 3
INS425 Temel Mühendisliği I Zorunlu 3 + 1 4
(1)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(2)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(3)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(4)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
AKTS Toplam 30

(1) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(2) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(3) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(4) Mesleki Seçmeli: Technical Elective Course

7. Yarıyıl Mesleki Seçmeli Dersler T+U AKTS
INS433 Kıyı Mühendisliğine Giriş 3 + 0 5
INS437 Beton Teknolojisi 3 + 0 5
INS439 Yapı Bilgisi 3 + 0 5
INS441 Açık Kanallar Hidroliği 3 + 0 5
CIV445 Design Of High-Rise Structures 3 + 0 5
INS449 Planlama Teknikleri I 3 + 0 5
INS451 Şevlerin Stabilitesi 3 + 0 5
CIV453 Introduction to Dynamics of Structures 3 + 0 5
CIV455 Structural Analysis III 3 + 0 5
INS459 Yapı Tasarımı Yönetimi 3 + 0 5
CIV463 Computer Aided Structural Design 3 + 0 5
CIV465 Geotechnical Earthquake Engineering 3 + 0 5
INS493 Demiryolu Mühendisliği 3 + 0 5
INS495 Sulama-Kurutma 3 + 0 5
INS499 Bitirme Çalışması-Saha veya Lab. 0 + 2 5
INS473 Esnek Yol Üstyapıları 3 + 0 5
INS467 Sözleşme Yönetimi 3 + 0 5
INS483 Zemin İncelemeleri ve Arazi Deneyleri 3 + 0
4. Yıl - Bahar
8. Yarıyıl Ders Planı
Kod Ders Adı Z / S T+U AKTS
(1)
Mesleki Seçmeli
0 + 2 5
(2)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(3)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(4)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(5)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
(6)
Mesleki Seçmeli
3 + 0 5
AKTS Toplam 30

(1) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Bitirme Çalışması

(2) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(3) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(4) Mesleki Seçmeli: Mesleki Seçmeli Ders

(5) Mesleki Seçmeli: Technical Elective Course

(6) Mesleki Seçmeli: Technical Elective Course

8. Yarıyıl Mesleki Seçmeli Dersler T+U AKTS
INS412 Su Kaynakları Mühendisliği II 3 + 0 5
INS424 Betonarme Yapıların Tasarımı 3 + 0 5
INS426 Bitirme Çalışması-Proje 0 + 2 5
CIV432 Design Of Earthquake Resistant Structures 3 + 0 5
CIV434 Finite Element Method 3 + 0 5
INS436 Bitirme Çalışması-Saha veya Lab. 0 + 2 5
CIV440 Groundwater Hydraulics 3 + 0 5
CIV442 Site Management 3 + 0 5
INS444 Köprüler 3 + 0 5
INS450 Geosentetikler 3 + 0 5
INS452 Betonarmede Özel Konular 3 + 0 5
INS456 Barajlar 3 + 0 5
INS462 Öngerilmeli Beton 3 + 0 5
CIV470 Foundation Engineering II 3 + 0 5
INS474 Çelik Yapılar II 3 + 0 5
INS478 Hidroelektrik Santraller 3 + 0 5
INS480 Planlama Teknikleri II 3 + 0 5
INS484 Kıyı ve Liman Yapıları 3 + 0 5
INS486 Yapıların Yalıtımı ve Korunması 3 + 0 5
INS430 Trafik Mühendisliği 3 + 0 5
INS488 Ulaştırmada Altyapı Tesisleri 3 + 0 5
INS468 İnşaat itilaf Yönetimi ve Çözümü 3 + 0 5
INS494 Geoteknik Mühendisliğinde Sonlu Elemanlar Yöntemi 3 + 0
INS492 Dayanma Yapılarının Projelendirilmesi 3 + 0
INS490 Zemin İyileştirme Yöntemleri 3 + 0