İşletmelerin günümüz rekabetçi iş ortamında rakiplerinden bir adım daha önde olabilmesi için, iş süreçlerinde gecikme yaşanmaması gerekmektedir. Lojistik, hammaddenin temininden üretim ortamına, nihai ürünün tamamlanmasından dağıtım kanalları ve müşteriye kadar, tedarik zinciri dahilindeki tüm yönetim ve sevk faaliyetlerini kapsamaktadır. Programın amacı ise lojistik konusunda Türkiye'nin değişen ve gelişen koşullarına uygun, mezun olduğu andan itibaren sektörün her kolunda yer alabilecek kalifiye eleman yetiştirmektir. Sektörün ihtiyaçları yönünde hazırlanmış olan dersler, yabancı dil ve bilgisayar laboratuarları ile desteklenmiş, modern sınıflarda yapılmaktadır. Ayrıca ders programında tüm taşıma türleri (karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu ve iç suyolu taşımacılığı) ile ilgili sektöre yönelik dersler bulunmaktadır.

AMAÇ

Bu programın amacı; Öğrencilere, lojistiğin temel kavramlarını, sorunlarını anlatmak ve bu konulardaki çözüm yöntemlerini öğretmek, ayrıca taşımacılık, stoklama, ulaştırma gibi lojistik konularına, bilimsel açıdan bakabilme ve problem çözme tekniklerini bilen ve sektöre yararlı olacak bireylerin yetişmelerini sağlamaktır.

HEDEF

Üretim konusunda ve fabrika içi mamul-yarı mamul taşımasında temel bilgilere sahip, Stok kontrol ve taşımacılık alanındaki güncel yazılımları kullanabilen, Modern imalat teknolojilerinde bilgi sahibi olan, iş etüdü ve iş ölçümü yapabilen, uluslararası taşımacılık terimlerini, özelliklerini bilen, yazışmalarını yapabilen, temel bilgi teknolojilerini iyi kullanabilen teknik elemanlar yetiştirmektir.

ÇALIŞMA ALANLARI

Bu bölüm mezunları, tüm şirketlerin dış ticaret, finans, lojistik departmanlarında iş bulabilmekle birlikte özellikle ithalat ve ihracat firmaları ile sayıları giderek artan lojistik firmalarında çalışabilirler. Ayrıca dağıtım, depolama, gümrükleme, uluslararası taşımacılık yani hava yolu, kara yolu, deniz yolu, demir yolu, kombine taşımacılık ve kargo taşımacılığı gibi hizmet sektöründe çalışma imkânına sahiptirler.

TANITIM BROŞÜRÜNÜ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...