SAM_1764   DSCF3624    DSCF3651    DSCF3646

                   Bir ülkenin önemli bir kültür göstergesi olan mutfakta, sadece yemek pişirmeyi bilen değil, bir sanat olan aşçılık ile ilgili her türlü bilgi ve donanıma sahip, edindiği bilgi ve birikimi en etkin şekilde kullanabilen, ülke mutfağını geliştirmeyi de hedefleyebilen,  yönetici mutfak şeflerine ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

                         

        Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programının amacı; aşçılık alanında mesleki, akademik bilgi ve beceriler kazanmış, Türk mutfağı ve Dünya mutfak türleri ile ilgili teorik ve pratik bilgi ve birikimleri doğrultusunda uluslar arası alanda rekabet edebilen, farklı ülkelerden meslektaşlarıyla iletişim kurabilecek dil gücüne sahip nitelikli mutfak şefleri yetiştirmektir.

                                          

         İki yıllık ön lisans programı süresince mutfak şefi adaylarına en temelden ileri seviyeye kadar mutfak sanatının tüm inceliklerini öğretmenin yanı sıra mesleki seçmeli dersler ile yiyecek-içecek işletmeciliğinin temel bilgilerinin de kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yüzden Mutfak planlama, Yemek pişirme teknikleri, Yöresel mutfaklar ve Dünya mutfakları gibi dersler hem teorik hem de uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Mutfak uygulama dersleri aşçı üniforması ve araç gereçleri (beyaz aşçı ceketi, boyun fuları, aşçı kepi ve torşon) ile gerçekleştirilmektedir.

        7    foto    ascilar-wacs   IMG_4378